کاکوتی چیست و چه خواصی دارد؟

کاکوتی یک گیاه علفی، گلدار و یک ساله است که به خانواده نعناییان تعلق دارد. گیاه شناسان باور دارند که این گیاه بومی هندوستان است اما امروزه در بیشتر کشور های آسیایی و اروپایی یافت می شود. برای قرن ها از کاکوتی به عنوان یکی از مهم ترین گیاهان دارویی استفاده می شده است. بیشتر فرهنگ ها باور دارند که این گیاه سرشار از فواید درمانی شگفت انگیز می باشد. همچنین جالب است بدانید که این گیاه به عنوان ادویه نیز مصرف می شود. اگر دوست دارید با برخی از مهم ترینخواص کاکوتی بیشتر آشنا شوید، ما را در ادامه این مقاله از شفایاب همراهی کنید.

خواص کاکوتی

خواص کاکوتی

کاهش التهاب

از جمله مهم ترین خواص این گیاه می توان به کاهش التهاب اشاره کرد. بیشتر دانشمندان اعتقاد دارند که التهاب یکی از عوامل اصلی در ابتلا به بیماری های مزمن به شمار می رود و از همین رو کنترل آن باعث بهبود سلامت کلی بدن می شود. از جمله مهم ترین بیماری های التهابی می توان به مواردی مانند آرتریت، نقرس و آرتروز اشاره کرد. متاسفانه بیشتر این بیماری ها درمان مشخصی ندارند و به همین دلیل توصیه می شود که با قرار دادن مواد ضد التهابی در رژیم غذایی خود، از ابتلا به آنها پیشگیری کنید.

تقویت دستگاه گوارشی

یکی از سنتی ترین فوایدی که به استفاده از این گیاه نسبت می دهند، تقویت دستگاه گوارشی می باشد. این موضوع نیز بدون شک ریشه در خواص ضد التهابی کاکوتی دارد. بسیاری از بیماری های گوارشی مانند التهاب روده و سندم روده تحریک پذیر ریشه در التهاب دارند. این موضوع بدان معنی است که مصرف این گیاه قادر است به شما به صورت قابل توجه ای به درمان و پیشگیری از آنها کمک کند. علاوه بر این، دمنوش این گیاه آرامبخش است و به همین دلیل مصرف آن باعث می شود که شما در برابر مشکلاتی مانند نفخ شکم نیز در امان بمانید.

کاهش سطح قند خون

انسولین یکی از آنزیم های ضروری بدن است که ترشح آن برای کاهش سطح قند خون ضروری می باشد. افرادی که به دیابت مبتلا شده اند، بنا به مقاومت بدنشان به انسولین، نمی توانند سطح قند خون را کنترل کنند. جالب است بدانید که استفاده از این گیاه می تواند به شما در این مورد نیز کمک کند. بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که ترکیبات موجود در این گیاه بر روی سلول های بتای پانکراس تاثیر می گذارند. این موضوع باعث تحریک آنزیم انسولین شده و در نتیجه ترشح آن افزایش پیدا می کند. این موضوع باعث پایین آمدن سطح قند خون شما می شود.

تقویت سلامت پوست

یکی از مهم ترین محصولاتی که با استفاده از این گیاه تهیه می شود، روغن کاکوتی است. این روغن می تواند به صورت قابل توجه ای به افزایش سلامت پوست شما کمک کند. دانشمندان باور دارند که این موضوع ناشی از خواص آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریال این روغن می باشد. استفاده از این روغن بر روی پوست شما می تواند به شما در پیشگیری از بسیاری بیماری های پوستی و رفع چین و چروک کمک کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *