بررسی برخی از عوارض مهم کمبود ویتامین D

ویتامین D یکی از مهم ترین ویتامین ها است که بدن ما برای انجام بسیاری از فعالیت ها به آن نیاز دارد. از جمله مهم ترین فوایدی که به ویتامین D نسبت می دهند، می توان به مواردی مانند تقویت سلامت استخوان ها، تقویت ماهیچه ها، بهبود دندان ها و همچنین سلامت دستگاه ایمنی اشاره کرد. یکی از مهم ترین مشکلاتی که ویتامین D دارد این است که منابع غذایی بسیار محدودی برای دریافت آن وجود دارد و به همین دلیل تقریبا ۲۰ درصد مردم دنیا از کمبود ویتامین D رنج می برند. ما در این مقاله از شفایاب شما را با برخی از مهم ترین عوارض کمبود این ویتامین آشنا می کنیم.

کمبود ویتامین D

عوارض کمبود ویتامین D

احساس ضعف ماهیچه ها

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، یکی از مهم ترین وظایف این ویتامین در بدن بهبود وضعیت ماهیچه ها می باشد. به همین دلیل، کمبود ویتامین D می تواند به صورت قابل توجه ای به احساس ضعف ماهیچه ها منجر شود. معمولا افرادی که به اندازه کافی از این ویتامین مصرف نمی کنند، با مشکلاتی نظیر درد مفصلی، کشش ماهیچه ها و همچنین التهابات مواجه می شوند. یکی از بهترین راه ها برای بهبود این وضعیت قرار گرفت در زیر نور خورشید می باشد چرا که نور خورشید سرشار از ویتامین D است.

ایجاد برخی عفونت ها

از دیگر عوارض کمبود ویتامین D می توان به ایجاد برخی عفونت ها اشاره کرد. یکی از وظایف مهم این ویتامین در بدن تقویت سیستم ایمنی می باشد. هر چه سیستم ایمنی بدنتان ضعیف تر باشد، شما در مقابل مشکلاتی نظیر عفونت ها و حتی سرما خوردگی و آنفولانزا نیز به مشکل بر می خورید. به همین دلیل افرادی که به اندازه کافی ویتامین D مصرف نمی کنند، با بیماری های متعددی رو به رو می شوند. مطالعاتی که توسط دانشمندان سوئدی انجام شده نشان می دهد کودکانی که از کمبود ویتامین D رنج می برند، ۴ برابر بیشتر از سایرین به عفونت دچار می شوند.

احساس افسردگی

افسردگی از شایع ترین عوارض کمبود این ویتامین به حساب می آید. در سال های اخیر مشخص شده که این ویتامین می تواند به ترشح یکی از مهم ترین هورمون های بدن یعنی سروتونین کمک کند. از سروتونین به عنوان هورمون رضایت یاد می شود و معمولا در هنگام خوشحالی ترشح می شود. هر چه ترشح سروتونین کاهش پیدا کند، احتمال این که شما به افسردگی دچار شوید، افزایش پیدا می کند. جالب است بدانید یکی از راه های رایج برای درمان افسردگی های خفیف یا فصلی، تزریق ویتامین D می باشد.

ریزش مو

ریزش مو از جمله عوارض کمبود این ویتامین است که بیشتر در آقایان دیده می شود. دانشمندان باور دارند که کمبود این ویتامین باعث می شود که در چرخه تغذیه سلول های درونی بدن مشکل ایجاد شود. این اختلال می تواند به فولیکول های مو آسیب وارد کند. به مرور زمان و با کمبود ویتامین D مو های شما حساس و شکننده شده و کم کم شروع به ریزش می کند. برای بر طرف کردن این مشکل توصیه می شود که از قرص های مکمل این ویتامین استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *