آشنایی با مهم‌ترین عوارض پریود نشدن

قاعدگی یا پریود یکی از مهم ترین چرخه های طبیعی بدن خانم ها محسوب می شود که معمولا هر ۲۸ روز یک بار در آنها ایجاد شده و معمولا هم ۳ تا ۵ روز به طول می انجامد. جالب است بدانید که به غیر از انسان، بسیاری از پستانداران دیگر نیز قاعدگی را تجربه می کنند. بررسی هایی که در این مورد صورت گرفته نشان می دهد که پریود نشدن در طولانی مدت باعث ایجاد برخی از مشکلات می شود. اگر دوست دارید با برخی از مهم ترین عوارض پریود نشدن آشنا شوید، بهتر است ما را در ادامه این مقاله ازشفایاب همراهی کنید.

عوارض پریود نشدن

عوارض پریود نشدن

ناباروری

یکی از مهم ترین عوارض پریود نشدن مربوط به ناباروری می شود. همان طور که می دانید زمانی که شما در دوره قاعدگی به سر می برید، بدن شما مشغول تخمک گذاری می شود. این تخمک ها به عنوان یکی از عوامل اصلی در بارداری محسوب می شوند. زمانی که شما پریود نشوید، این تخمک ها به وجود نمی آیند و در نتیجه دیگر خانم ها قدرت باروری نخواهند شد. به همین دلیل خانم هایی که به دوره یائسگی رسیده اند، نمی توانند حامله شوند. اگر بیش از دو ماه دچار قاعدگی نشدید، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات قلبی

شاید باورش سخت باشد اما مطالعات اخیر حاکی از این است که پریود نشدن می تواند شانس ابتلا به مشکلات قلبی را به صورت قابل توجه ای افزایش بدهد. در سال ۲۰۱۱ دانشمندان آلمانی دانشگاه پزشکی هامبورگ به این نتیجه رسیدند که سطح پایین استروژن با عملکرد دستگاه قلبی ارتباط نزدیکی دارد. همچنین جالب است بدانید خانم هایی که به مشکلاتی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند، در برابر بیماری هایی مانند تصلب شرایین، سکته مغزی و ایست قلبی از ایمنی پایین تری برخوردار خواهند بود. علاوه بر این، کاهش استروژن با مشکلات دیگری مانند دیابت، فشار خون و کلسترول بالا نیز ارتباط دارد.

پوکی استخوان

از دیگر عوارض مهم پریود نشدن می توان به پوکی استخوان اشاره کرد. زمانی که شما پریود نمی شوید، ترشح برخی از هورمون ها مانند استروژن نیز کاهش پیدا می کند. جالب است بدانید که سطح این هورمون با قدرت استخوان ها رابطه دارد. بررسی های اخیر نشان می دهد که این هورمون قادر است به تراکم مواد معدنی در استخوان ها کمک کند. یکی از دلایلی که شانس ابتلا به پوکی استخوان در خانم های یائسه به شدت افزایش پیدا می کند، کاهش بیش از اندازه هورمون استروژن می باشد. برای پیشگیری از این موضوع باید تغذیه سالمی داشته باشید.

سرطان آندومتر

سرطان آندومتر یا سرطان دهانه رحم یکی از مهم ترین سرطان های مربوط به خانم ها است که در طول سال افراد زیادی به آن مبتلا می شوند. شواهد نشان می دهند که در حالت طبیعی دهانه رحم به هورمون استروژن آغشته است. این هورمون باعث گسترش و ضخیم شدن لایه های محافظتی می شود. وقتی ترشح این هورمون کاهش پیدا کند، شما در برابر مشکلاتی مانند سرطان دهانه رحم قرار می گیرید. همان طور که در بالا گفتیم، قاعدگی یا پریود با استروژن رابطه مستقیم دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *